1. Jakie funkcjonalności oferuje Portal „Palestry”?
Portal „Palestry” – Pisma Adwokatury Polskiej jest jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań internetowych w Polsce, z jakich korzystają czasopisma prawnicze. Wykonany w nowej technologii Progresywnej Aplikacji Webowej, jest w pełni responsywny dostosowując się do dowolnego urządzenia, na którym jest wyświetlany. Jest przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, oferuje możliwość czytania wybranych książek, instalacji na urządzeniach mobilnych, posiada integrację z Facebookiem, LinkedIn i Twitterem.
2. Czy portal „Palestry” jest aplikacją progresywną?
Tak – jest aplikacją wykonaną w nowej technologii PWA – Progressive Web Application (Progresywnej Aplikacji Webowej), którą można zainstalować zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze. Zyskując możliwość zapisania „ikonki” na pulpicie nie musimy pobierać samej aplikacji z Google Play czy AppStore i instalować na naszym smartfonie – wystarczy kliknąć w okno, które otworzy się w czasie czytania strony.
3. Czy portal „Palestry” jest przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami?
Tak, portal „Palestry” dla osób z niepełnosprawnościami oferuje (z wykorzystaniem ikony w prawny górnym rogu wersji desktopowej oraz menu w wersji mobilnej) możliwość zmiany wielkości tekstu strony, a także możliwość włączania wersji kontrastowej, co jest kluczowym elementem standardu WCAG, ważnym szczególnie dla osób niedowidzących. Odpowiedni kontrast pozwala bowiem na rozróżnienie tekstu od tła ułatwiając czytanie strony.
4. W jaki sposób portal ułatwia cytowanie testów zamieszczonych na stronie?
Wersja desktopowa wyposażona jest w skrypt, który ułatwia cytowanie tekstu z artykułów zamieszczonych w „Palestrze”. Po zaznaczeniu fragmentu tekstu artykułu pojawią się w formie dymku trzy opcje:
a) tekst – kliknięcie wstawi do schowka sam tekst,
b) źródło – kliknięcie wstawi do schowa pełną informację bibliograficzną,
c) tekst + źródło – kliknięcie wstawi do schowka zaznaczony tekst wraz z pełną informacją bibliograficzną oraz oznaczeniem strony na której znajduje się cytowany fragment.
Dodatkowo w czasie czytania zawartości poszczególnych numerów dostępna jest dla czytelnika informacja o procentowym statusie przeczytanego tekstu wraz z informacją, na jakiej stronie z „wersji papierowej” się on aktualnie znajduje.
5. Jakie dodatkowe funkcjonalności przewidziane są dla Adwokatów i Aplikantów Adwokackich?
Zgodnie z brzemieniem Regulaminu, Adwokaci i Aplikanci Adwokaccy mogą założyć na stronie serwisu konto, które umożliwi m.in. dostęp do zbiorów Serii „Biblioteka Palestry”, a także możliwość czytania w wersji mobilnej książek z serii Horyzonty Filozofii Prawa.
Przykładowa książka: Perelman - https://palestra.pl/pl/biblioteka-palestry/horyzonty-filozofii-prawa/perelman
W przyszłości udostępniane będą kolejne funkcjonalności przeznaczone wyłącznie dla Adwokatów i Aplikantów Adwokackich.